Filtruj według

Kategorie

Kategorie

Marka

Marka

Blog Categories

Blog Categories

FORMY DO ODLEWÓW 3D

Foremki do rękodzieła: do decoupage i scrapbookingu

Foremki 3D do rękodzieła

Rodzaje foremek używanych do odlewów: formy silikonowe, plastikowe formy do gipsu

Foremki do odlewów gipsowych i formy silikonowe pozwalają na uzyskanie bardzo zróżnicowanych dekorów gotowych do dalszego ozdabiania i wykorzystania w projektach handmade. Bardzo popularne są obecnie foremki silikonowe, dzięki swoim niewielkim rozmiarom, łatwości tworzenia odlewów (wycisków) i ogromnej różnorodności motywów. Dzięki nim uzyskujemy stosunkowo niewielkie odlewy dogodne do zastosowania zarówno w decoupage jak i scrapbookingu. Pierwotnie ten rodzaj foremek używany był w cukiernictwie, większość z nich nadaje się do pracy z żywnością, tak więc nie ma przeszkód, aby po dokładnym umyciu z pasty użyć ich również w kuchni :)

Formy do odlewów gipsowych wykonane są z plastiku i zazwyczaj pozwalają na uzyskanie znacznie większych motywów. Ich odmianą są również plastikowe, cieniutkie i wielkoformatowe, bardzo dekoracyjne foremki Stamperii w formacie A5, które pozwalają na uzyskanie dużych, prostokątnych wycisków o bardzo dużej ilości szczegółów, idealnych na tło - świetnie nadają się do projektów mixed media lub np. do zdobienia dużych powierzchni (nakleja się na nie całe wyciski). Używając tych form należy jednak pamiętać, żeby użyć past i mas elastycznych, niepąkających. Odpada tu gips, idealne będą lekkie pasty do modelowania Stamperii lub Pentartu lub pasty do szablonów Daily Art.

.

Czym wypełniać formy do odlewów?

Na rynku istnieje mnóstwo materiałów służących do wypełniania form 3D. Najstarszym jest po prostu gips, który po rozpuszczeniu w wodzie świetnie nadaje się do tworzenia szczególnie dużych odlewów. Do technik dekoracyjnych stworzono specjalną, bardzo gładką i jasną odmianę gipsu, zwaną gipsem alabastrowym. Do wykonania odlewów 3D można również z powodzeniem wykorzystać przeróżne, dostępne w handlu pasty strukturalne, różniące się kolorem, strukturą i ciężkością. W przypadku foremek silikonowych doskonale sprawdzi się masa superlekka, pasta samoutwardzalna DAS i różnego typu pasty strukturalne: lekkie pasty do modelowania, pasty do szablonów itp. Te ostatnie, jako jedyne poradzą sobie przy cieńkich i wielkoformatowych foremkach plastikowych wymyślonych przez Stamperię. Formy silikonowe można też wypełniać żywicą epoksydową (otrzymujemy wtedy przeźroczysty odlew) lub nawet klejem na gorąco czy medium żelowym.

Podkategorie

 • Foremki silikonowe

  Formy silikonowe - drobne dekory 3D do decoupage i scrapbookingu

  Drobne dekory 3D to doskonały pomysł na wzbogacenie naszej ręcznie robionej kartki, albumu scrapowego, pudełka zdobionego decoupage lub mixedmediowego projektu na blejtramie. Można oczywiście kupować gotowe dekory z epoksydu czy metalu, jednak na dłuższą metę taka metoda okazuje się bardzo droga i całkowicie zależna od dostępności danego produktu w sklepach. Dekoracje takie to często niewielkie serie, produkowane sezonowo i niepowtarzane w kolejnych sezonach. A co jeśli planujesz wykonać 100 zaproszeń na Ślub lub 50 ozdobnych tagów do zawieszenia na prezentach wręczanych z okazji firmowej Wigilii? Co jeśli dekory, które tak wspaniale wkomponowały się w Twój projekt rok temu, teraz są absolutnie nie do zdobycia? Na ratunek przychodzą tu foremki silikonowe, dzięki którym z mas plastycznych z łatwością własnoręcznie wykonasz przestrzenne wyciski 3D o najróżniejszych kształtach. Z łatwością stworzysz ich dokładnie tyle, ile potrzebujesz, co więcej taka foremka może być używana przez wiele lat, a Twoje ulubione motywy zawsze będziesz mieć na wyciągnięcie ręki.

 • Plastikowe formy do...

  Foremki plastikowe do odlewów gipsowych i tekstur

  Plastikowe formy umożliwiające tworzenie odlewów gipsowych i wycisków z mas plastycznych, to znakomity pomysł na wzbogacenie projektów handmade. W odróżnieniu od foremek silikonowych pozwalają one na tworzenie większych motywów i są tańsze w eksploatacji, ze względu na używany materiał - gips. Powstające z ich pomocą dość duże dekory z łatwością można wykorzystać w projektach mixed media i decoupage, a nawet na poddanych renowacji meblach. W naszej ofercie znajdziecie znakomite foremki Stamperii, projektowanie specjalnie na potrzeby twórców rękodzieła, o bardzo oryginalnym wzornictwie, bogate w deetale i występujące w dwóch zasadniczych rodzajach:

  - tradycyjne foremki do odlewów gipsowych - o średniej i dużej grubości, służące do tworzenia dobrze wyodrębnionych pojedyńczych motywów (np. baletki, śniezynka, ozdobna tabliczka), dekorów gipsowych gotowych do użycia w pracach decoupage, mixed media i innych. Żeby zagwarantować dobrą jakość odlewów (duża gładkość), należy używać bardzo dobrej jakości gipsu ceramicznego.

  Przykład zastosowania odlewów gipsowych w scrapbookingu - tag

  - foremki teksturowe w formacie A5 - bardzo płytkie, o wzorze będącym w zasadzie teksturą zajmującą całą powierzchnię foremki. Wyciski z takiej foremki służą do tworzenia tekstur, które w całości można przykleić na dowolną powierzchnię (blejtram, drewno, szkło itp.), w tym również okrągłą (np. butelka). Z tego powodu nie powinno się stosować do ich wypełniania gipsu (zbyt łatwo się kruszy), a bardziej elastycznych mas lub past, które będą łatwiejsze do wyjęcia, a następnie bardziej wytrzymałe na manipulacje. W foremkach tego typu najlepiej sprawdzą się lekkie masy plastyczne (najlepsza będzie masa superlekka) lub pasty strukturalne dedykowane do pracy z szablonami. Przy wystąpieniu trudności z wyjęciem wycisku z formy, całość można włożyć na kilkanaście minut do zamrażarki - powinno pomóc.

  Foremka teksturowa Stamperia i wycisk z pasty do szablonów

Jest 37 produktów.

Pokazano 1-12 z 37 pozycji

Aktywne filtry

Produkt dodany do porównania