Blog Categories

Blog Categories

Stemplowanie i tuszowanie

Stemple do scrapbookingu - rodzaje

Używane w scrapbookingu stemple ułatwiają tworzenie kartek okolicznościowych, kart albumów lub innych prac, pozwalając nawet osobom kompletnie nie potrafiącym rysować na wprowadzanie swoich własnych rysunkowych motywów, które następnie wystarczy już tylko pokolorować. Niektóre stemple są tak bogato zdobione, że wystarczy sam odcisk w tuszu lub pudrze do embossingu, aby praca zyskała na jakości. Większość stempli odciska się na papierze przyklejając je tymczasowo na bloczek akrylowy. Po pracy stemple z tego bloczka łatwo się zdejmuje, pamiętać tylko należy o ich niezwłocznym umyciu.

Stemple do scrapbookingu mogą być produkowane z różnych materiałów.

Najbardziej rozpowszechnione i często najtańsze są tzw. stemple akrylowe, produkowane z różnych polimerów akrylowych, mniej lub bardziej przeźroczystych - co stanowi dużą ich zaletę - przez stempel doskonale widać papier, co pozwala na bardzo precycyjne ulokowanie stempla. Ich wadą jest pojawienie się z czasem zażółcenia, które jednak nie wpływa na samo stemplowanie. Polimery mogą się bardzo różnić, tak więc pośród stempli akrylowych znajdziemy zarówno bardzo tanie stemple o niewielkim stopniu szczegółowości, jak i droższe stemple lepszej jakości i o bogatszym wzornictwie. Bardzo dobrze odbijają szczegóły stemple gumowe, stąd też wyższe ich ceny. Jeżeli jednak nie lubicie kompromisów jakościowych, stemple wykonane z dobrej jakościowo gumy na pewno Was nie zawiodą. Trzecią kategorią są stemple kauczukowe produkowane przez Stamperię. Kauczuk stanowi bazę do produkcji gumy, w swojej wersji podstawowej jest jednak od niej bardziej twardy i odporny. Dzięki temu stemple kauczukowe świetnie nadają się nie tylko do stemplowania, ale nawet to odciskanie wzorów 3D w pastach strukturalnych.

Tusze do scrapbookingu - rodzaje

Aby ze stempla był jakikolwiek pożytek, należy mieć również tusz. Najczęściej kupowane przez scraperki tusze dzielą się zasadniczo na dwie grupy: tusze używane do odciskania motywów na stemplach oraz stemple postarzające typu distress. Wśród tych pierwszych na szczególną uwagę zasługują tusze pernamentne (niezmywalne po wyschnięciu) typu Archival, czy StazOn, doskonale i z wielką precyzją odbijające wzory i bardzo szybko wysychające (co minimalizuje ryzyko muśnięcia odbitego wzoru). Tusze kredowe Primy świetnie leżą w ręce, a ich jasne kolory są niezastąpione jeśli wzór stempla chcemy odbić na ciemnym tle. Bezkonkurencyjne wśród tuszów do postarzania papieru są tusze Distress Rangersa, opracowane przez Tima Holtza. Do pracy z nimi nie używa się stempli, ale gąbkowych cieniowaczy, którymi delikatnie przecieramy papier, nadając mu efekt postarzenia. Tusze distress charakteryzują się mało kontrastowymi, nieco wyblakłymi kolorami - dokładnie takimi jakich oczekiwalibyśmy od starego papieru.

Jest 261 produktów.

Pokazano 1-12 z 261 pozycji

Aktywne filtry

Produkt dodany do porównania