Farby akrylowe

Farby akrylowe dla hobbystów i profesjonalistów - duży wybór

Farby akrylowe - najpopularniejszy rodzaj farb

Farby akrylowe to bardzo popularny rodzaj farb, o bardzo szerokim spektrum zastosowań, od budownictwa, przez poligrafię, na rękodziele, hobby i decoupage skończywszy. Ich cechą charakterystyczną jest woda wykorzystywana w produkcji jako baza (dzięki czemu tak łatwo się mieszają) i spoiwo łączące cząsteczki barwnika - w farbach akrylowych spoiwem są żywice poliakrylowe (im więcej jest żywicy w spoiwie farby, tym jest ona trwalsza i bardziej odporna na rozwarstwianie). Farby akrylowe łączą w sobie najlepsze cechy farb olejnych i akwarelowych. Dzięki swojej gęstości mogą być nakładane grubo - tak jak te pierwsze, oprócz barwy nadając strukturę i relief, natomiast dzięki łatwości rozcieńczania i mieszania, mogą być również nakładane cieńko, wręcz laserunkowo (technika w której pojedyńcza nakłądana warstwa jest częściowo transparentna). Farby przeznaczone dla hobbystów i plastyków często mają w swoim składzie dodatek gumy arabskiej i innych dodatków, które zmieniają ich lepkość i wydłużają czas schnięcia w sposób ułatwiający cieniowanie i tworzenie różnych malarskich efektów. Farby te są bezpieczne w użyciu (nietoksyczne).

...

Rodzaje farb akrylowych - co oznaczają oznaczenia i kody

W zastosowaniach hobbystycznych najczęściej używa się klasycznych farb akrylowych (najczęściej o wykończeniu matowym, rzadziej satynowym, rzadziej błyszczącym), akrylowych farb kredowych (ultramatowych) i farb metalicznych (często częściowo poliuretanowych, przez co należy bardzo uważać używając ich razem z innymi typowo wodnymi preparatami). Farby akrylowe mogą być całkowicie kryjące (i takich używamy najczęściej), oznaczone zamalowanym kwadracikiem/kółkiem (w opisach angielskich bywają oznaczone różnież słownie jako opaque, półkryjące (kwadraciki/kółka zamalowane do połowy, ang. semi-opaque) lub rzadziej przeźroczyste (kwadraciki lub kółka bez wypenienia, ang. transparent). Im więcej oznaczeń na opakowaniu farby akrylowej tym bardziej taka farba przeznaczona jest dla profesjonalistów - mimo wyższej zazwyczej ceny, do jej produkcji zostały prawdopodobnie użyte lepsze jakościowo półprodukty i pigmenty). Przykładami takich oznaczeń mogą być kody barwników (np. PR101 - syntetyczny czerwony tlenek żelaza, PBR - tlenek żelazowo-manganowy) lub gwiazki/kropki w liczbie od 1 do 3, oznaczające stomień światłoodporności farby, a tym samym trwałości farby. Im ich więcej, tym lepiej.

Podkategorie

  • Farby akrylowe matowe

    Farby akrylowe do decoupage i hobby

    Farby akrylowe to najbardziej popularny rodzaj farb używanych w technice decoupage i do ozdabiania przedmiotów. Dzięki kremowej konsystencji są łatwe w użyciu i do rozpprowadzania, zmywalne wodą (co ma niebagatelne znaczenie np. podczas mycia pędzli), doskonale kryjące (w ofercie mamy tylko dobre i sprawdzone farby najlepszych producentów) i odpowiednie na różne podłoża (drewno, MDF, styropian, gips, pasty strukturane, szkło, porcelana, metal, tkaniny, tektura itp.), nietoksyczne i szybkoschnące.

    Maluj farbami akrylowymi nawet bez podkładu

    Niektóre z dostępnych w naszym sklepie farb akrylowych (Stamperia Allegro, Cadence Hybrid, FolkArt Multi-Surface) nadają się na każde podłoże bez potrzeby nakładania wcześniej podkładu! Większość z nich ma mniej lub bardziej matowe wykończenie, w skali od ultramatowych po satynowe. Nasza oferta obejmuje farby w tubach, słoiczkach i butelkach - każdy znajdzie coś dla siebie, w opakowaniach od 50 ml do nawet 500 ml.

  • Farby kredowe

    Farby kredowe - do decoupage i stylizacji mebli

    Podstawową, widoczny na pierwszy rzut oka cechą wszystkich farb kredowych jest ich ultramatowe wykończenie. Ponieważ maluje się nimi najczęściej powierzchnie drewniane (decoupage, renowacja mebli), palety kolorów przygotowywane przez producentów obejmują szczególnie dużo kolorów jasnych i pastelowych. W efekcie farby te znakomicie nadają się do projektów rustykalnych, vintage i shabby. Farby kredowe bardzo dobrze kryją, świetnie dają się mieszać i przecierać. Doskonale dają się nakładać pędzlem i pozostawiają widoczne ślady pociągnięć, które w ich przypadku stanowią pożądany i stylowy efekt. Zazwyczaj nie wymagają podkładu (nawet przy aplikacji na bardziej śliskie powierzchnie), ze względu na swoją "szorstkość" i skład konieczne jest natomiast ich zabezpieczenie - najczęściej używa się do tego zadania wosków (nakładanych przez wcieranie) lub ultramatowych lakierów.

    ...

    Rodzaje farb kredowych

    Do decoupage najcześciej używa się akrylowych farb kredowych, na bazie żywicy akrylowej z dodatkiem kredy. Wśród farb produkowanych z myślą o stylizacji mebli lub dużych powierzchni drewnianych (np. drzwi) spotyka się również inne rodzaje farb kredowych: mineralne (krzemianowe), kazeinowe (zawierające kazeinę - białko z mleka), klejowe (na bazie kleju kostnego), winylowe (na bazie żywicy winylowej), a nawt olejowe (z dodatkiem oleju lnianego). Każdy z nich ma swoją specyfikę (np. najbardziej trwałą powłokę dają farby mineralne, najdłużej wysychają farby olejowe).

  • Farby metaliczne i...

    Farby metaliczne w decoupage i stylizacji mebli

    Farby metaliczne i perłowe są znakomitym pomysłem na stylizację prac decoupage oraz mebli. Nóżki, gałeczki, drobne dekory świetnie będą wyglądać pomalowane antycznym odcieniem złotej lub srebrnej farby, farby perłowe świetnie będą wyglądać zarówno w roli delikatnych akcentów, jak i na całych powierzchniach np. wybranych bokach lub na spodniej stronie wieka. Malując farbami metalicznymi należy jednak pamiętać, że nie nadają się one jako podkład pod klejenie motywów decoupage lub spękań (mogą reagować z innym mediami).

Przepraszamy za niedogodności.

Wyszukaj ponownie to co szukasz

Produkt dodany do porównania