Blog Categories

Blog Categories

Farby akrylowe

Farby akrylowe: matowe, kredowe, metaliczne i perłowe

Czym są farby akrylowe?

Farby akrylowe to najbardziej popularny rodzaj farb, o bardzo szerokim spektrum zastosowań, od budownictwa, przez poligrafię, na rękodziele i hobby skończywszy. Ich cechą charakterystyczną jest woda wykorzystywana w produkcji jako baza (dzięki czemu tak łatwo się mieszają) i spoiwo łączące cząsteczki barwnika - w farbach akrylowych spoiwem są żywice poliakrylowe (im więcej jest żywicy w spoiwie farby, tym jest ona trwalsza i bardziej odporna na rozwarstwianie). Farby akrylowe łączą w sobie najlepsze cechy farb olejnych i akwarelowych. Dzięki swojej gęstości mogą być nakładane grubo - tak jak te pierwsze, oprócz barwy nadając strukturę i relief, natomiast dzięki łatwości rozcieńczania i mieszania, mogą być również nakładane cieńko, wręcz laserunkowo (technika w której pojedyńcza nakłądana warstwa jest częściowo transparentna). Farby produkowane dla plastyków i hobbystów często mają w swoim składzie dodatek gumy arabskiej i innych dodatków, które zmieniają ich lepkość i wydłużają czas schnięcia w sposób ułatwiający cieniowanie i tworzenie różnych malarskich efektów.

Rodzaje farb akrylowych - co oznaczają oznaczenia i kody

W zastosowaniach hobbystycznych najczęściej używa się klasycznych farb akrylowych (najczęściej o wykończeniu matowym, rzadziej satynowym, rzadziej błyszczącym), akrylowych farb kredowych (ultramatowych) i metalicznych (często częściowo poliuretanowych, przez co należy bardzo uważać używając ich razem z innymi typowo wodnymi preparatami). Farby akrylowe mogą być całkowicie kryjące (i takich używamy najczęściej), oznaczone zamalowanym kwadracikiem/kółkiem (w opisach angielskich bywają oznaczone różnież słownie jako opaque, półkryjące (kwadraciki/kółka zamalowane do połowy, ang. semi-opaque) lub rzadziej przeźroczyste (kwadraciki lub kółka bez wypenienia, ang. transparent). Im więcej oznaczeń na opakowaniu farby akrylowej tym bardziej taka farba przeznaczona jest dla profesjonalistów - mimo wyższej zazwyczej ceny, do jej produkcji zostały prawdopodobnie użyte lepsze jakościowo półprodukty i pigmenty). Przykładami takich oznaczeń mogą być kody barwników (np. PR101 - syntetyczny czerwony tlenek żelaza, PBR - tlenek żelazowo-manganowy) lub gwiazki/kropki w liczbie od 1 do 3, oznaczające stomień światłoodporności farby, a tym samym trwałości farby. Im ich więcej, tym lepiej.

Podkategorie

  • Farby akrylowe matowe

    Matowe farby akrylowe - najpopularniejsze do decoupage i hobby

    Farby akrylowe to zdecydowanie najbardziej popularny rodzaj farby używany do decoupage i ozdabiania przedmiotów. Dzięki kremowej konsystencji są łatwe w użyciu i do rpzprowadzania, zmywalne wodą (co ma niebagatelne znaczenie np. podczas mycia pędzli), doskonale kryjące (w ofercie mamy tylko dobre i sprawdzone farby najlepszych producentów) i odpowiednie na różne podłoża (drewno, MDF, styropian, gips, pasty strukturane, szkło, porcelana, metal, tkaniny, tektura itp.), nietoksyczne i szybkoschnące. Niektóre z nich (Stamperia Allegro, Cadence Hybrid, FolkArt Multi-Surface) nadają się na każde podłoże bez potrzeby nakładania wcześniej podkładu! W ofercie mamy farby w słoiczkach, butelkach i tubach - każdy znajdzie coś dla siebie, w opakowaniach od 50 ml do nawet 500 ml.

  • Farby kredowe
  • Farby metaliczne i...

Jest 309 produktów.

Pokazano 1-12 z 309 pozycji

Aktywne filtry

Produkt dodany do porównania