ABC scrapbookingu. Ręcznie robione kartki - jak zacząć?

Posted By: Krzysztof Stobrawa In: Inspiracje On: Comment: 0 Hit: 7058

Ręcznie robione kartki - poradnik z przykładami na start

Dowiedz się czego potrzebujesz, żeby zacząć samodzielnie robić kartki. Poznaj materiały do scrapbookingu, które sprawią, że Twoje kartki będą niepowtarzalne i wyjątkowe. Zainspiruj się projektami kartek wykonanych przez doświadczone scraperki w ramach naszego Design Teamu.

Jak zrobić swoją pierwszą ręcznie robioną kartkę?

Wbrew pozorom nie jest to wcale skomplikowane. Dzisiejsza przebogata oferta produktów do scrapbookingu pozwala łatwo i szybko zrobić efektowną kartkę na dowolną okazję tylko za pomocą gotowych elementów, w dodatku wcale nie wydając na to majątku. Wystarczy wybrać odpowiednią tekturkę z dobranym do danej okazji motywem (w ofercie jest mnóstwo tekturek komunijnych, świątecznych: wielkanocnych i bożonarodzeniowych, okolicznoścowych: imienininowych i jubileuszowych, są tekturki walentynkowe, tekturki idealne na kartki i zaproszenia ślubne, specjalne tekturki na Dzień Matki, Dzień Babci itp. – wybór praktycznie jest nieograniczony, a producenci prześcigają się w wymyślaniu nowych wzorów), dobrać kilka papierów do scrapbookingu w interesującej nas stylistyce i kolorystyce, dołożyć do tego gotowe, nawiązujące do danej kolekcji papierów dodatki (w formie tzw. die-cuts'ów – już wyciątych elementów lub na arkuszu dodatków do wycinania)  i z wszystkich tych materiałów stworzyć własną kompozycję, wykorzystując gotową bazę do kartek. Jeśli tak przygotowaną kartkę pochlapiemy jeszcze trochę mgiełkami, przetrzemy tuszem Distress i dodamy kilka kwiatków papierowych lub dodatków pasmanteryjnych, uzyskamy w pełni satysfakcjonujący efekt wyjątkowej i niepowtarzalnej ręcznie robionej kartki, jednocześnie nie będąc wcale artystą i spędzając dzień w nad wyraz przyjemny sposób. Ręcznie robione kartki – to naprawdę zajęcie dla każdego, a radość osoby do której taką kartkę wyślemy sprawia, że naprawdę warto spróbować!

.

Dodatki do scrapbookingu - tu wszystko da się wykorzystać

Gdy już zrobicie swoje pierwsze kartki i poznacie podstawy scrapbookingu, przyjdzie moment w którym zechcecie wgłębić się w temat i spróbować różnych bardziej zaawansowanych technik sprawiających, że Wasze prace będą jeszcze bardziej efektowne. Motywy odbite ze stempli akrylowych mogę być kolorowane akwarelami lub oblepiane specjalnymi pudrami do embossingu, które po podgrzaniu puchną, nabierają emaliowego połysku lub ujawniają inne przestrzenne tekstury, np. piasku. Olbrzymia różnorodność wykrojników do papieru pozwala na  stworzenie pięknych ramek, imitacji roślinnych gałązek i innych dekorów w nieograniczonej liczbie. Rozmiate pasty i mgiełki wykorzystywane w technikach mixed media dodadzą kartce efektu starości lub artystycznego bogactwa kolorów i tekstur. W scrapbookingu nie bójcie się również używać tego co znajdziecie w domu, zdziwicie się jak bardzo kawałki starych gazet, strony starych książek czy zwyczajne wstążki, nitki i guziki mogą wzbogacić Wasze prace.

.

Dwadzieścia przykładów ręcznie robionych kartek w technice scrapbookingu

1. Prosta ręcznie robiona kartka bez użycia wykrojników.

Najprostsza kartka , jaką można sobie wyobrazić. Wystarczy baza kartkowa (można również zrobić sobie taką bazę samemu, wycinając z odpowiednio grubego papieru prostokąt i bigując go w środku), kilka dopasowanych papierów na tło, wycięte elementy i… kawałek gazy.  Przecież pisaliśmy, że w scrapbookingu przyda się wszystko.

KArtka bez użycia wykrojników

http://stonogi.blogspot.com/2019/01/kartka-okolicznosciowa.html

 

2. Kartki z shaker boxem na trzy sposoby!

Czym są shaker boxy? To bardzo efektowne okienka, rodzaj kieszonki przynajmniej z jednej strony ograniczony przeźroczystą folią. Dzięki wypełnieniu ich cekinami, lub innymi drobnymi elementami (konfetti, brokat) wprowadzją do projektu kartki dynamikę, ruch i iskrzenie. Shakery mogą mieć różną wielkość i kształt. Ich wycinanie w bazie kartki ułatwiają specjalnie zaprojektowane wykrojniki, ale z ostrymi nożyczkami lub skalpelem można sobie poradzić i bez nich.

Trzy pomysły na kartki z shaker boxem

http://stonogi.blogspot.com/2018/02/birdsong-na-trzy-sposoby.html

 

3. Ręcznie robione kartki wielkanocne na szybko

Czasami zdarza się, że w zabieganiu i zapracowaniu nie zauważymy, że Święta tuż, tuż, ale przecież nie może to być powodem nieprzygotowania dla rodziny i przyjaciół ręcznie robionych kartek! Ze wszystkim da się zdążyć, a w technice scrapbookingu kartki można przygotować równie efektownie, co szybko.

Kartki wielkanocne

http://stonogi.blogspot.com/2020/04/szybkie-kartki-wielkanocne.html

 

4. Kartka urodzinowa dla faceta – czterdziestolatka

Niełatwo jest zrobić okolicznościową kartkę dla mężczyzny, jednak nie jest to zadanie niewykonalne. Wśród wielu różnych papierów do scrapbookingu znajdziemy i takie, które świetnie się do tego zadania nadadzą. Typowo męskie motywy to oczywiście samochody i wszelkiego typu inne pojazdy (samoloty, pociągi), często w klimacie retro, zębatki, zegary , schematy techniczne czy typowo męskie narzędzia lub stylowe elementy garderoby (garnitury, meloniki itp.). Najczęściej spotykane w takich papierach kolory to oczywiście niebieskości, brązy i szarości, świetnie wyglądają też wklejki z surowego papieru kraftowego. Jednak w ostatecznym doborze materiałów tak naprawdę najwięcej zależy od naszej pomysłowości, możemy nawiązać do charakteru, pracy lub hobby adresata.

Kartka urodzinowa dla faceta

http://stonogi.blogspot.com/2018/11/czterdziestolatek.html

 

5. Kartka na Chrzest dla chłopca - nietypowe zastosowanie gessa

Kartki powstające z okazji Chrztu czy Komunii najczęściej bywają delikatne i nieprzesadnie kolorowe. Okazuje się, że taka kartka może stanowić doskonały przykład wykorzystania w scrapbookingu mediów kojarzących się raczej z innymi, niepapierowymi technikami. Odrobina białego gesso wtarta w papier do scrapbookingu spowoduje, że jego kolory staną się bardziej przygaszone i stonowane - dokładnie takie, jakich potrzeba przy takiej okazji.

Kartka w pudełku na Chrzest

http://stonogi.blogspot.com/2018/08/kartka-na-chrzest.html

 

6. Pomysły na kartki walentynkowe

Robiąc kartki dla ukochanego lub walentynkowe, dobrze jest umieć znaleźć właściwą równowagę pomiędzy estetyką, a chęcią napakowania na niej jak największej ilości wyznań ;) Bardzo dobrze sprawdza się w tej tematyce lekki styl boho - np. wykonane trochę nietypowo dekoracje przypominające łapacze snów. Z okrągłymi serwetkami (takimi pod kubek), tekturkami o tematyce miłosnej bądź motywami wyciętymi za pomocą wykrojnika w środku i luźno zwisającymi, pięknie dobranymi do okazji tasiemkami.

Kartki walentynkowe

http://stonogi.blogspot.com/2017/02/miosc-dodaje-skrzyde.html

 

7. Ręcznie robione kartki na Komunię – na różowo i w stylu vintage

Największą zaletą ręcznie robionych kartek jest to, że nie ma ich dwóch takich samych. Możliwość samodzielnego wyboru materiałów sprawia, że kartkę możemy idealnie zaprojektować pod okazję, ale również uwzględniając charakter, zainteresowania, gusta i guściki osoby będącej jej adresatem. Kartki komunijne najczęściej pełne są bieli i innych jasności, nigdzie nie jest jednak powiedziane, że mniej pasująca do tej okazji będzie kartka różowa lub kartka w sepii kojarzącej się raczej ze stylem vintage?

Komunjna kartka w stylu vintage

http://stonogi.blogspot.com/2015/05/kartki-okolicznosciowe-i-komunia-sw.html

 

8. Jubileuszowy komplecik - kartka urodzinowa z kopertą 3D

Subtelne i nieraz bardzo delikatne dekoracje, którymi przyozdabiamy nasze ręcznie robione kartki są niestety bardzo podatne na uszkodzenia. Dlatego zawsze warto do kompletu wykonać chroniące je pudełka lub koperty 3D (najlepiej z tektury o gramaturze min. 300 g/m2) lub ozdobić gotowe bazy do pudełek na kartki, dostępne w sprzedaży w najpopularniejszych formatach: C6, DL i w kwadracie. Całość stworzy nie tylko bardzo efektowny komplet i oryginalną pamiątkę, ale zagwarantuje, że kartka dotrze do adresata nieuszkodzona.

Kartka urodzinowa - 50 Jubileusz

http://stonogi.blogspot.com/2017/05/po-wieku.html

 

9. Kartka ślubna w stylu boho

Styl boho (od fr. la boheme – słowa oznaczającego cyganerię artystyczną) zadomowił się również w scrapbookingu. Typowe dla tego stylu motywy to pióra, łapacze snów, mnóstwo wstążek, kolorów i zwiewności. Wydawałoby się, że są to cechy dalekie od sztywnej elegancji ślubnej, ale… przecież w XXI wieku ogranicza nas tylko wyobraźnia i własne upodobania. Kartka ślubna w klimacie boho wyróżni się oryginalnością i bezpretensjonalnością. Z pewnością zdobęcie serce niejednej Pary Młodej.

Kartka ślubna w stylu boho

http://stonogi.blogspot.com/2017/05/kartka-slubna-w-stylu-boho.html

 

10. Kartka na Rocznicę Ślubu – z szablonem i pastą strukturalną

Często niedocenianym przez scraperki narzędziem pracy są szablony. Delikatne nałożenie przez szablon pasty strukturalnej pozwoli wykorzystać zarówno wzór szablonu jak i uzyskać ciekawe efekty tekstury, zależne od użytej pasty, np. satynowej powierzchni, piasku lub śniegu. Wiele past strukturalnych występuje w różnych kolorach, co też można wykorzystać, umiejętnie wplatając w kompozycję kolor pasty.

Kartka na Rocznicę Ślubu

http://stonogi.blogspot.com/2018/04/rocznica-slubu.html

 

11. Kartka wielkanocna w technice Iris folding

Iris folding to bardzo prosta, a zarazem efektowna technika polegająca na tworzeniu wzorów z promieniście ułożonych i nachodzących na siebie pasków papieru, przypominających listki przysłony fotograficznej. Doskonale sprawdzi się nie tylko w wypełnianiu okrągłych lub owalnych form (jajka, bombki), ale również wszelkich innych możliwych do wypełnienia powierzchni. Różne desenie i wzory typowe dla iris folding bez problemu znajdziecie w internecie.

Kartka wielkanocna z techniką iris folding

 https://stonogi.blogspot.com/2014/04/swiateczna-kartka-z-jajem-technika-iris.html

 

12. Kartka w formacie gate-fold

Warto samodzielnie wycinać bazy do kartek, chociażby dlatego, że można wtedy poszaleć z formą i wykonać coś mniej konwencjonalnego np. efektownie otwieraną kartkę w formacie gate-fold. Samodzielne tworzenie baz kartkowych nie jest trudne (wymaga jedynie odrobiny czasu, czystego brystolu i kapkę matematycznej precyzji), a uzyskujemy w ten sposób możliwość tworzenia kartek nie tylko w bardzo ciekawych formatach, ale i nietypowych rozmiarach.

Kartka gate-fold

http://stonogi.blogspot.com/2013/04/kurs-na-kartke-gate-fold.html

 

13. Kartka z motywami wyciętymi z papieru do decoupage

Nieczęsto spotyka się prace w których jednocześnie w użytku są materiały z dwóch różnych dziedzin handmade: scrapbookingu i decoupage. Zdarza się obklejać drewniane pudełka papierami scrapowymi (i wygląda to naprawdę bardzo efektownie), natomiast o wiele rzadziej spotyka się prace typowo scrapowe, w których użyto papierów do decoupage. Ta kartka udowadnia, że takie połączenie wcale nie jest niemożliwe, a inna gramatura i charakter papieru do decoupage nie tylko nie są przeszkodą, ale mogą być wręcz atutem.

Kartka z papierem do decoupage

http://stonogi.blogspot.com/2015/06/kartka-z-papierem-do-decoupage.html

 

14. Kartka ozdobiona listkami w technice origami

Umiejętność  samodzielnego stworzenia od podstaw kwiatków papierowych (lub z foamiranu) i listków bardzo przydaje się w scrapbookingu. Nie tracimy majątku na gotowce, a ostateczny efekt możemy dowolnie kształtować wg naszych upodobań.

Kartka z listkami origami

http://stonogi.blogspot.com/2016/06/shabby-kartka-z-listkami-origami.html

15. Złocenia w scrapbookingu - piękny efekt na kartkę

Kartka ze złoceniami

http://stonogi.blogspot.com/2017/06/ze-zotem.html

Comments

Leave your comment

Produkt dodany do porównania