Bombki ręcznie robione - bazy do bombek decoupage. pięć pomysłów na bombkę.

Posted By: Krzysztof Stobrawa In: Inspiracje On: Comment: 0 Hit: 3766

Ręcznie robione bombki choinkowe

Gwałtownie zachodzące procesy społeczne i przemysłowe ostatnich kilkudziesięciu, a nawet kilkunastu lat sprawiły, że sprzedawane w sklepach całego świata rzeczy praktycznie niczym się od siebie nie różnią. Większość produkcji odbywa się i tak w Azji i z azjatyckich fabryk rozsyłane są na cały świat w innych opakowaniach te same produkty. Dotyczy to również dekoracji świątecznych, które nie tak przecież dawno wytwarzane były albo ręcznie, albo w niewielkich fabryczkach, charakterystycznych dla danego kraju i cechujących się olbrzymim lokalnym zróżnicowaniem i unikalnością. Dziś we wszystkich krajach świata, w których istnieje zwyczaj ozdabiania choinek, wiszą na nich takie same plastikowe bombki rodem z chińskich fabryk. Co roku na przedświątecznych zakupach szukamy czegoś nowego i oryginalnego, i co roku, odwiedzając w kolejne dni Świąt Bożego Narodzenia nasze rodziny i przyjaciół, dostrzegamy na ich stroikach i choinkach takie same ozdoby, a w najlepszym razie niewiele się różniące od tych, które sami kupiliśmy. Jak temu zaradzić? Jedynym sposobem jest powrót do korzeni – rękodzieło. Przekonajmy się jednak, że rękodzieło nie jest już tym samym, czasami trochę niezgrabnym, a nawet kiczowatym zjawiskiem, którym parały się nasze babcie. Współczesne techniki rękodzielnicze, z decoupage i scrapbookingiem na czele, sprawiają, że powstające dziś ręcznie robione ozdoby, zachowując swój wyjątkowy charakter rękodzieła, posiadają też charakter i piękno prawdziwych miniaturowych dzieł sztuki. Jednocześnie łatwość opanowania podstawowych technik, a także szeroka dostępność półproduktów i materiałów bazowych sprawia, że jest to absolutnie aktywność dla każdego. Każda z nas i każdy z nas może być twórcą pięknych dekoracji świątecznych i bombek choinkowych. Tutaj, chcemy Wam pokazać, że jest to prostsze niż myślicie, opowiedzieć jakie bazy można wykorzystać do tworzenia ręcznie robionych bombek i dać garść pomysłów i inspiracji, dzięki którymi Wasze Święta już nigdy nie będą takie same.

...

...

Decoupage, scrapbooking - wybierz swój własny sposób na bombkę handmade

...

Bombki decoupage -  każdy może zacząć tworzyć!

Oglądając piękne prace decoupage często myślimy, że jest to trudna technika, wymagająca szczególnej wiedzy i umiejętności. To wielkie nieporozumienie! Poza odrobiną zmysłu plastycznego i poczucia estetyki, decoupage nie wymaga żadnych innych zdolności. Każdy z nas może zacząć realizować się w tej technice, a z czasem stać się w niej prawdziwym mistrzem. Drogę swojego rozwoju można skrócić, biorąc udział w warsztatach decoupage, na których pod okiem doświadczonej instruktorki wykonacie swoje pierwsze prace. Jeśli jednak wolicie uczyć się sami, z poradników i filmów dostępnych w internecie, to również możecie dojść w ten sposób do wspaniałych rezultatów.
Wbrew pozorom, decoupage to również technika niewymagająca żadnych wielkich nakładów. Owszem, trzeba mieć przedmiot, który chcemy ozdobić, ale może to być dowolny stary przedmiot, który leży w kącie i się kurzy lub mebel, któremu chcemy dać nowe życie. Najłatwiej ozdabiać przedmioty o porowatych powierzchniach: np. drewniane lub styropianowe, ale dzięki zastosowaniu podkładów lub specjalnych klejów z powodzeniem można ozdobić w technice decoupage przedmioty szklane, metalowe, czy plastikowe. Aby zacząć przygodę z decoupage wystarczy zaopatrzyć się w dobry klej (dowiedz się więcej o klejach do decoupage), lakier (w zupełności wystarczy wodny, akrylowy) i wybrać odpowiednie motywy z przeogromnej bazy serwetek lub specjalnych papierów ryżowych.

...

Jak samodzielnie zrobić bombkę? Potrzebne materiały, bazy do bombek.

W dobrych sklepach decoupage dostępne są różne rodzaje gotowych baz do tworzenia ręcznie ozdabianych bombek, różniące się materiałem z którego są wykonane, wielkością i kształtem.
Do najpopularniejszych bombek do ozdabiania zaliczamy
- bombki styropianowe, którym dzięki wkręcanym zawieszkom bardzo łatwo nadać charakter bombek. Kule styropianowe dostępne są w bardzo szerokim zakresie rozmiarów, od maleńkich kulek o średnicy 1 cm po nawet kilkunastocentymetrowe kule i większe. Styropian świetnie sprawdza się w dekoracjach ze względu na jego lekkość i łatwość uzyskania różnych kształtów, poza kulami najczęściej wybieranymi kształtami na bombki są medaliony (płaskie okrągłe lub owalne bombki), gwiazdki, sople i serca.
- bombki plastikowe, nieprzeźroczyste (najczęściej białe, jednak nie ma to większego znaczenia) lub transparentne, jednoczęściowe kule ze specjalnymi zawieszkami to doskonały wybór jeśli chcesz wykonać choinkową dekorację decoupage. Są one nieco cięższe od styropianu, ale za to bardziej wytrzymałe - mniej podatne na wgniecenia i wyszczerbienia.
bombki akrylowe składane z przeźroczystego akrylu (to również rodzaj plastiku), które pozwalają nie tylko na wykonanie płaskich dekoracji na zewnątrz, ale również przestrzennych w środku, często tylko luźno związanych z decoupage (niektórymi wykorzystywanymi materiałami). Bardzo popularnym sposobem ich ozdabiania jest tworzenie w ich wnętrzu zimowych pejzaży za pomocą sztucznego śniegu, tekturowych makiet 3D – domków, kościółków czy romantycznych mostków, sztucznych miniaturowych choinek itp. Kule akrylowe z przekładką, dzielącą ich wnętrze na pół, dają możliwość wykorzystania przekładki jako dodatkowej powierzchni do ozdabiania.
- płaskie, okragłe lub owalne bombki zawieszki ze sklejki lub MDF. Nie da się z nich zrobić tradycyjnych bombek w kształcie kuli lecz świąteczne zawieszki, odpowiednie do zawieszenia nie tylko na choince, już jak najbardziej. Bardzo efektownie na takich płaskich bombkach będą się prezentować spękania lub wzory wykonane poprzez szablony, odwzorowane za pomocą farb akrylowych lub past strukturalnych.

...

Zainspiruj się! Pięć oryginalnych pomysłów na ręcznie zrobione bombki

  • Medalion akrylowy z zimowym pejzażem

Nieograniczone możliwości tworzenia we wnętrzu bombki najróżniejszych dekoracji przestrzennych to niewątpliwie największa zaleta składanych na pół kul akrylowych. Nasza propozycja to stworzenie pejzażu zimowego – oczywiście nie jest to decoupage sensu stricte, ale niektóre rodzaje materiałów używanych do decoupage znajdą tu również swoje zastosowanie . Świetnie w tego typu projektach sprawdzą się pasty śniegowe, różnego rodzaju pasty i konturówki brokatowe, tekturowe makiety domków, sztuczne małe choinki itp. Więcej o zimowym medalionie przeczytasz na naszym blogu (autor: Katarzyna Stobrawa).

Przestrzenny pejzaż zimowy w kuli akrylowej - bombka choinkowa

...

...

  • Coś dla oszczędnych. Bombki ze zdekompletowanych kul akrylowych (Adrianna Chomyk)

Zdarza się, że w naszych kreatywnych zasobach znajdujemy rzeczy uszkodzone lub zdekompletowane. Jeśli dotyczy to bombek akrylowych wcale nie oznacza, że musimy je w całości wyrzucić. Akrylowe połówki nadal są świetnym materiałem na stworzenie pięknych bombek, wystarczy przykleić je do płaskich okrągłych zawieszek ze sklejki, HDF lub MDF. Więcej o wykorzystaniu połówek bombek akrylowych do stworzenia ozdób choinkowych w blogowym wpisie Adrianny Chomyk.

Połówka kuli akrylowej to świetny pomysł na bombkę

...

...

  • Płaska zawieszka - medalion HDF z decoupage i spękaniami

Najbardziej klasyczny decoupage z postarzeniami, spękaniami i cieniowaniem to doskonały pomysł na ozdobienie płaskiej bombki – zawieszki. Różne rodzaje tego typu zawieszek, różniące się nieco kształtem i wielkością to stały asortyment sklepów decoupage. Płaska powierzchnia pozwala na stworzenie pięknej dekoracji nawet mniej wprawnym i zaawansowanym osobom, a końcowy efekt, dzięki zastosowanym pastom strukturalnym i technikom postarzania wprawi w zachwyt największych domowych malkontentów. Jak wykonać takie ozdoby dowiecie się z opublikowanego na naszym blogu oryginalnego artykułu Beaty Szymańskiej.

Płaski medalion decoupage - bombka choinkowa

...

  • Plastikowy medalion w złocie

Kolejnym świetnym pomysłem na ozdobienie bombki jest technika złoceń, wykorzystanie folii do złoceń (jednokolorowej lub wymieszanej w ciekawych melanżach) i przyklejenie jej do ozdabianej powierzchni za pomocą specjalnego kleju do złoceń. Złocone bombki są niezwykle efektowne, a praca z nimi przyjemna i prosta. Świetnie pasuje do nich odrobina brokatu, a także różnego rodzaju błyszczące dodatki pasmanteryjne. Jak wykonać taką złoconą bombkę, jak opanować technikę złoceń - krok po kroku poprowadzi Was znakomity tutorial Anny Korszewskiej na naszym blogu.

Złocony medalion - bombka choinkowa

...

...

  • Styropianowa śnieżynka - mixed mediowy zimowy kwiat

Styropianowe odlewy występują w bardzo szerokiej gamie ciekawych świątecznych wzorów, idealnych na stworzenie na ich bazie bardzo oryginalnych i efektownych bombek handmade. Obok klasycznych kul, stożków i oponek, wśród baz styropianowych do ozdabiania spotyka się bardziej skomplikowane kształty np. Mikołaje, bałwanki, gwiazdki czy śnieżynki. I właśnie styropianowa śnieżynka stała się podstawą do stworzenia bardzo efektownej zawieszki z użyciem technik mixed media. Styropian charakteryzuje się kruchością i podatnością na uszkodzenia, jednak te pozorne artefakty z powodzeniem można wykorzystać dla własnych celów i stworzyć dzięki nim bombkę absolutnie niepowtarzalną, unikalną i jedyną w swoim rodzaju. Jak się zabrać za mixed media i jak z ich pomocą wykonać efektowną ozdobę świąteczną - tego dowiecie się z kolejnego tutoriala Anny Korszewskiej.

Mixedmediowa śnieżynka - świąteczna zawieszka

...

...

Scrapbooking jako technika ozdabiania bombek

Decoupage to nie jedyny sposób ozdabiania bombek. Papiery do scrapbookingu są o wiele grubsze i sztywniejsze od serwetek i papierów ryżowych do decoupge, stąd mniej nadają się do ozdabiania kul, jednak świetnie sprawdzą się przy ozdabianiu płaskich bombek wyciętych ze sklejki czy płyty MDF.

...

...

Comments

Leave your comment

Produkt dodany do porównania