Jednoskładnikowe spękania typu Country Crackle? Instrukcja jak używać.

Posted By: Krzysztof Stobrawa In: Inspiracje On: Comment: 0 Hit: 8183

Jak używać jednoskładnikowego preparatu do spękań typu Country Crackle?


Jednym z najbardziej popularnych sposobów na efektowne postarzenie powierzchni zdobionych decoupage jest utworzenie naturalnie wyglądających spękań przy użyciu jednoskładnikowego preparatu do spękań Country Crackle. Nakładając warstwę tego preparatu przed farbą akrylową (matową), spowodujemy, że w trakcie wysychania farba ta zacznie pękać.

Ogólna instrukcja stosowania medium do spękań typu Country Crackle:

1. Nakładamy pierwszy kolor farby, najczęściej jest to ciemny kolor.

2. Nakładamy preparat do spękań Country Crackle.

3. Nakładamy drugi kolor farby, który zacznie pękać w trakcie suszenia już po pierwszej minucie.

Każdą warstwę suszymy.

 

Za pomocą jednego tylko medium, sterując jedynie sposobem jego aplikacji, można uzyskać spękania w różnym kształcie i rozmiarach. Jak uzyskać nad tym kontrolę? Oto wskazówki dla tych, którzy wolą planować i w pełni kontrolować efekt swoich działań, zamiast pozostawiać to przypadkowi.

...

...

...

Przygotuj obiekt do malowania

Niezależnie od zamierzonego efektu (kształtu lub rozmiaru pęknięć), pierwszym i bardzo ważnym etapem jest odpowiednie przygotowanie obiektu do malowania - nałożenie na ozdabianą powierzchnię warstwy podkładu. Podkład zapobiega wchłanianiu się preparatu do spękań na powierzchniach porowatych, takich jak karton i drewno, natomiast na gładkich powierzchniach, takich jak szkło, zapewnia równomierne nanoszenie

 

Czynniki wpływające na wielkość i kształt spękań


Grubość warstwy i czas schnięcia jednoskładnikowego medium do spękań typu Country Crackle


Grubsza warstwa medium do spękań schnąć będzie dłużej i efektem jej nałożenia są większe spękania. Końcowy efekt jest również mocno uzależniony od samego czasu schnięcia preparatu do spękań. Jeśli nałożymy farbę od razu po tym jak „dotykowo” wyda nam się, że powierzchnia pokryta medium jest już sucha (w temperaturze pokojowej będzie to mniej więcej po ok. 15 minut przy cieńkiej warstwie medium), pęknięcia będą duże i szerokie. Jeśli pozwolimy warstwie Country Crackle wysychać przez 3 godziny, pęknięcia będą delikatniejsze i średniej wielkości. Jeśli zaś warstwę preparatu Country Crackle zostawimy do przeschnięcia na więcej niż jeden dzień, powstałe w ten sposób pęknięcia będą delikatne i drobne.
    
Country Crackle w praktyce - wielkość spękań a czas schnięcia

FOTO 1: Jednoskładnikowy preparat do spękań Country Crackle w praktyce: różnica w wielkości spękań w zależności od czasu schnięcia preparatu - 15 minut (po lewej) vs 2 godziny (po prawej)


Wskazówka: czas schnięcia preparatu do spękań Country Crackle można znacznie przyspieszyć za pomocą suszarki do włosów. Aby powierzchnia pokryta warstwą medium Country Crackle całkowicie wyschła, wystarczy zazwyczaj nawet kilka minut intensywnego suszenia suszarką. Należy jednak uważać, żeby jej nie przegrzać. Jeśli do tego dojdzie, medium może się zagotować, co objawia się jego zmętnieniem. Pamiętaj! Aby uniknąć zmiany koloru preparatu Country Crackle podnieś suszarkę powyżej 20 cm, rozpraszając w ten sposób gorący strumień powietrza,

...
Grubość nałożonej wierzchniej warstwy farby ma istotne znaczenie dla wielkości spękań

Jeśli na preparat do spękań nałożymy grubą wierzchnią warstwę farby akylowej, powstałe spękania będą duże i szerokie. Jeśli zastosowana farba będzie bardziej płynna (rzadsza lub rozwodniona) pojawią się małe pęknięcia. Przed rozpoczęciem dużego i ważnego projektu warto wykonać więc próbę. Jeśli pojawiające się spękania są zbyt duże, rozwiązaniem może być rozcieńczenie farby wodą. Jeśli potrzebujemy grubszej warstwy farby, dobrym pomysłem może być zagęszczenie jej poprzez dodanie białej, zazwyczaj gęstej farby. Należy jednak pamiętać, że wpłynie to na końcowy kolor!

Country Crackle w praktyce - wielkość spękań a grubość wierzchniej farby
FOTO 2: Jednoskładnikowy preparat do spękań Country Crackle w praktyce: różnica w wielkości spękań w zależności od grubości (gęstości) wierchniej warstwy farby akrylowej.

 

Narzędzia jakich używamy do nakładania preparatu do spękań TEŻ są ważne

Jeżeli zależy nam na uzyskaniu najbardziej stabilnych i powtarzalnych spękań, preparat Country Crackle najlepiej nakładać za pomocą pędzla gąbkowego.

Jeśli zdecydujemy się na pędzel z włosiem, należy pamiętać, że większy pędzel sprawia, że spękania typu Country Crackle są większe i odwrotnie – użycie mniejszego pędzla ułatwi nam uzyskanie małych spękań.


Country Crackle w praktyce - wielkość spękań a użyty pędzel
FOTO 3: Jednoskładnikowy preparat do spękań Country Crackle w praktyce: różnica w wielkości spękań w zależności od wielkości pędzla zastosowanego do aplikacji (po lewej użyto małego pędzla).

Kierunek aplikacji również ma znaczenie co do wyglądu powstających spękań

Jeśli zależy nam na pełnym kontrolowaniu swoich spękań, należy zwrócić uwagę również na kierunek nakładania preparatu do spękań Country Crackle. Forma pęknięć zależy od tego, w którym kierunku nakładana jest wierzchnia warstwa farby. Zalecane jest nakładanie farby akrylowej w kierunku prostopadłym lub odwrotnym do kierunku nałożenia medium Country Crackle.

Country Crackle w praktyce - wygląd spękań a kierunek nakładania preparatu
FOTO 4: Jednoskładnikowy preparat do spękań Country Crackle w praktyce: różnica w formie spękań w zależności od kierunku nakładania wierzchniej warstwy farby względem kierunki aplikacji medium do spękań - kierunek prostopadły (po lewej) vs kierunek odwrotny (po prawej).


Jaką farbę wybrać dla wierzchniej warstwy?

Najlepiej użyć farby tego samego producenta co użyte medium do spękań. Nie ma wspólnego standardu dla mediów artystycznych i dekoratorskich, w związku z tym produkty różnych producentów mogą wchodzić ze sobą w nieprzewidywalne reakcje. Medium do spękań Country Crackle może nie doprowadzić do powstania spękań w przypadku elastycznych farb (np. lateksowych). Również farby metaliczne, perłowi i błyszczące mogą nie pękać. W przypadku używania medium do spękań i farby dwóch różnych producentów, przed przystąpieniem do właściwej pracy należy przeprowadzić próbę. Większość akrylowych farb matowych pęka bez większych problemów po zastosowaniu preparatu Country Crackle.

 

Artykuł napisano pod kątem medium do spękań Country Crackle Daily Art – w przypadku mediów innych producentów, ich właściwości i związany z tym sposób użycia może się nieco różnić! Wykorzystane zostały zdjęcia i fragmentu tekstu ze strony producenta medium – firmy Daily Art, całość jednak przeredagowano i częściowo zmieniono.

...

...

...

Comments

Leave your comment

Produkt dodany do porównania