Mgiełki nie tylko do mixed media! Czym są mgiełki, jak ich użyć w scrapbookingu i i decoupage?

Posted By: Krzysztof Stobrawa In: Inspiracje On: Comment: 0 Hit: 3590

Czym są mgiełki?

Mgiełki to tak naprawdę nic innego jak płynna farba na bazie wody, którą możemy rozpylać za pomocą atomizerów właśnie w formie mgiełki. Są to zazwyczaj farby o matowym wykończeniu albo z dodatkowym efektem na przykład perłowym połyskiem.  Są one bardzo uniwersalnym medium i znajdą zastosowanie praktycznie w każdej technice.

 ...

W jakich pracach możemy użyć mgiełek?

Pewnie wiele z was zastanawia się „Do czego tak naprawdę służą mgiełki?” Tak jak już wspomnieliśmy mają one naprawdę wszechstronne zastosowanie. Jeśli wykonujecie prace w technikach scrapbookingu, decoupage czy mixed media to po tym artykule mgiełki mogą na stałe wejść w skład waszych mediowych zasobów.

 ...

Zastosowanie mgiełek w technice scrapbookingu.

Jak połączyć farbę w sprayu z papierem? Na pierwszy rzut oka te dwie rzeczy nie za bardzo do siebie pasują, a jednak. Jeśli lubicie robić prace w stylu vintage, albo po prostu chcecie dodać trochę dynamiki do projektu scrapbookingowego to bardzo łatwo uzyskacie to poprzez dodanie „chlapnięć”.

 ...

Wykonywanie chlapnięć:

Chlapanie wykonujemy poprzez odkręcenie atomizera z buteleczki i strzepnięcie farby z rurki. Delikatnie pukamy palcem w końcówkę atomizera trzymając go nad papierem na wysokości około 15/20 cm – dzięki temu nasze chlapnięcia będą delikatniejsze i bardziej rozproszone. Na początku radzimy poćwiczyć chlapanie na kartce papieru, aby swobodniej wykonywać je na pracy.

 ...

Mgiełki - najlepsze farby do chlapania i pryskania

 ...

Mgiełka jako farba akwarelowa:

Jeśli chcecie uzyskać na pracy efekt akwareli to jak najbardziej możecie użyć mgiełek. Po pierwsze bez problemu można je rozwadniać, aby otrzymać delikatniejszy kolor, a po drugie jeśli nie znajdziecie w palecie odpowiadającego wam odcienia to po prostu zmieszajcie ze sobą dwie lub więcej mgiełek – pięknie się między sobą wymieszają dając jednolity kolor. W tej technice najłatwiej wylać mgiełki na osobny talerzyk lub paletkę i nakładać je pędzelkiem.

 ...

Mgiełki w roli akwareli i do nadawania perłowego połysku

 ...

Nadawanie pracy perłowego blasku:

Jeśli chcecie, aby wasz projekt miał delikatne i perłowe wykończenie, a nie macie w swoich zapasach takiego papieru to z pomocą przyjdzie wam perłowa mgiełka. Jeśli rozpylicie ją nad pracą w odległości około 20 cm to uzyskacie efekt delikatnego połysku na całej powierzchni. Taki efekt idealnie pasuje do wszelkich prac na uroczystości takie jak Ślub czy Komunia Święta.

 ...

Zastosowanie mgiełek w technice mixed media.

Pierwotnie mgiełki stworzone były właśnie pod technikę mixed media ze względu na ich możliwości. Zważając na różnorodność materiałów użytych przy tworzeniu kompozycji w pracach mixed mediowych, często całość gruntowana jest gesso na którym bez problemu możemy pracować mgiełkami. Poza tym nadają się one również do zdobienia i farbowania tkanin.

 ...

Użycie mgiełek na białym tle:

W przypadku białego tła w bardzo łatwy i szybki sposób możemy nadać kolor pracy rozpylając na nią mgiełki w jednym lub kilku kolorach, a jeśli dodamy trochę wody kolory zostaną pięknie rozprowadzone po całości. W przypadku gdy ich barwa będzie dla nas zbyt intensywna całość możemy wybielić nakładając gesso metodą suchego pędzla.

 ...

Mgiełki na białym lub czarny tle - zupełnie inny efekt

 ...

Użycie mgiełek na czarnym tle:

Tutaj z kolei sprawdzą nam się mgiełki perłowe, metaliczne i kameleonowe. Tak samo jak w poprzednim przykładzie wystarczy je rozpylić na pracę, a mgiełki pięknie wydobędą głębie i ukażą wszelkie tekstury na naszej kompozycji.

 ...

Barwienie tkanin za pomocą mgiełek:

Jeśli macie ochotę na zrobienie wyjątkowej torby, koszulki lub po prostu chcecie przefarbować kawałek wstążki lub tkaniny to mgiełki świetnie się w takiej sytuacji sprawdzą. Materiał możecie pokryć mgiełką  poprzez psikanie prosto z atomizera, zamoczenie w wodzie zabarwionej mgiełką lub nakładając ją pędzelkiem czy gąbeczką w wybranych miejscach. Jeśli wcześnie zwilżycie tkaninę i zaczniecie nakładać mgiełki pędzelkiem od najciemniejszej do najjaśniejszej (lub stopniowo rozwadniając jeden kolor) to uzyskacie efekt ombre, a jeśli macie ochotę na wzorki to jak najbardziej spróbujcie nałożyć lub rozpylić mgiełkę przez szablon. Tak zabarwione materiały najlepiej zostawić na 24 godziny do porządnego wyschnięcia, a potem można je prać w temperaturze 30 stopni.

 ...

Mgiełki - świetny pomysł na barwienie tkanin

...

Zastosowanie mgiełek w technice decoupage.

W przypadku decoupage możemy oczywiście użyć wcześniej wspomnianych zastosowań, ale warto jest też wspomnieć, że mgiełki idealnie sprawdzą się w roli bejcy.  Surowe drewno czy sklejka ładnie przyjmą pigment mgiełki i uzyskamy efekt barwienia drewna bejcą, a dzięki naprawdę sporej gamie kolorystycznej możemy dobrać kolor do każdej serwetki czy papieru ryżowego. Poza tym nasze prace możemy zabezpieczyć lakierem, który uprzednio zabarwimy mgiełką. W taki sposób otrzymamy półprzeźroczysty i kolorowy lakier.

 ...

Mgiełki jako bejca w pracach decoupage

 ...

Mieszanie mgiełek z innymi mediami.

Barwić możemy przeźroczyste media takie jak lakiery, kleje, medium żelowe, żel pękający, aby nadać im delikatnego koloru, ale bez problemu zabarwimy też farby czy pasty strukturalne. Mgiełki możemy tak naprawdę łączyć z każdym medium jednak musimy pamiętać o tym, aby stosować małe ilości. Mgiełki są płynem więc jeśli dodamy ich za dużo niektóre media takie jak pasty strukturalne, śniegowe czy piaskowe stracą swoją strukturę i końcowy efekt.

 ...

Mieszanie mgiełek z różnymi mediami - bogactwo efektów

 ...

autor: Adrianna Chomyk

Comments

Leave your comment

Produkt dodany do porównania