Pigmenty perłowe (proszki mikowe) Daily Art w decoupage, scrapbookingu i pracach mixed media

Posted By: Krzysztof Stobrawa In: Inspiracje On: Comment: 0 Hit: 4837

--------

W artykule omawiamy proszki mikowe - pigmenty perłowe Daily ART - dowiecie się czym są, jak je stosować, co dzięki nim możemy zyskać w pracach decoupage, scrapbooking oraz mixed media.

--------

Czym są pigmenty perłowe?

Pigmenty perłowe Daily Art produkowane są ze sproszkowanej miki (minerał zaliczany do krzemianów), mają postać bardzo drobnego mieniącego się pyłku. Produkowane są w palecie 20 kolorów, które z powodzeniem można ze sobą mieszać, zwiększając w ten sposób szansę na znalezienie koloru pasującego idealnie do naszego projektu.

...

Pigmenty perłowe Daily Art

...

W jakich pracach możemy użyć pigmentów perłowych?

Pigmenty znajdą zastosowanie w praktycznie każdej technice, od scrapbookingu począwszy, poprzez decoupage, na mixed mediach skończywszy. Są bardzo łatwe w użyciu i dają ogromne pole do eksperymentów. Można łączyć je praktycznie z każdym płynnym lub niezbyt gęstym medium uzyskując bardzo ciekawe efekty.

...

Pigmenty perłowe Daily Art w pracach decoupage i mixed media

...

Proszki mikowe w pracach decoupage i mixed media

...

Pigmenty perłowe Daily Art w pracach decoupage i mixed media

...

Proszek mikowy w pracach decoupage i mixed media

...

„Embossing” pigmentami perłowymi w technice scrapbookingu.

Jeśli nie macie pudrów do embossingu i nagrzewnicy, nie martwcie się - nic straconego, bo w bardzo łatwy sposób możecie osiągnąć zbliżony efekt za pomocą pigmentów perłowych i kleju do złoceń. Jeśli odbijecie na papierze wzór ze stempla za pomocą kleju do złoceń i pozwolicie mu wyschnąć stanie się on lepki co pozwoli nam na nałożenie pigmentu (najlepiej nakładać go za pomocą miękkiego pędzelka). Przyklei się on tylko w miejscu w którym nałożyliśmy wcześniej klej tworząc piękną perłową grafikę, nadmiar pyłku omiatamy czystym pędzelkiem, a nasz wzór zabezpieczamy delikatnie spryskując go wodą.

...

Pigmenty perłowe Daily Art w pracach decoupage i mixed media

...

Sproszkowana mika w pracach decoupage i mixed media

...

Mieszanie pigmentów z mediami.

Pigmenty są na tyle drobne, że bez problemu mieszają się z innymi mediami. Jakimi? Najprostszym sposobem jest dosypanie pigmentu do atomizera z czystą wodą – otrzymamy wtedy własnoręcznie zrobioną mgiełkę o perłowym wykończeniu. Podobnie możemy postąpić z lakierem do decoupage, po dodaniu małej ilości pigmentu otrzymamy półprzeźroczysty kolorowy lakier, który doda pięknego połysku i nada ciekawy wygląd naszym pracom, natomiast gdy pigmentu będzie więcej otrzymamy perłową farbę. Jednak pigmenty nie mieszają się tylko z płynnymi mediami. Bez problemu możemy zmieszać je z błyszczącym medium żelowym dzięki czemu powstanie nam lekka pasta do szablonów w kolorze dodanego pigmentu (jeśli chcecie otrzymać pastę bez perłowego połysku, zmieszajcie pyłek z matowym medium żelowym). Pigmenty da się również zmieszać z całą masą innych mediów: żelem pękającym, klejem, żywicą, a nawet jasnymi pastami strukturalnymi (choć miejmy świadomość, że pewną trudność może tu stanowić równomierne rozmieszanie).

...

Jak zrobić własną mgiełkę z proszku mikowego?

...

Używanie pigmentów na sucho.

Mimo ich łatwości do mieszania się z innymi produktami, proszki mikowe jak najbardziej możemy stosować samodzielnie na sucho. Pięknie podkreślą detale odcisków z silikonowych form, odbitych przez szablon wzorów lub narysowanych konturówką do reliefów. Można też pokryć nimi tło zabezpieczone wcześniej gesso lub farbą. Niektóre kolory pigmentów dają inny kolor gdy są użyte na czarnym lub białym tle dlatego warto próbować jak wyjdą na innych kolorach bo efekt może was miło zaskoczyć.  Musicie jednak pamiętać, że zawsze należy je zabezpieczyć delikatnie spryskując  wodą lub lakierem w spray’u z odległości kilkunastu centymetrów. Nie chcemy ich przy tym rozwodnić, a jedynie lekko zwilżyć, tak aby nie osypywały się czy rozmazywały po dotknięciu.

...

Pigmenty perłowe Daily Art w pracach decoupage i mixed media

...

Proszek mikowy w pracach decoupage i mixed media

...

Na zdjęciach przykłady zastosowania pigmentów perłowych Daily Art z różnymi mediami. Wszystkie prace autorstwa Adrianny Chomyk.

...

Zapraszamy również do obejrzenia filmu:

Comments

Leave your comment

Produkt dodany do porównania