Serwetki do decoupage - oferta sklepu Stonogi.pl


Serwetki do decoupage – ozdabianie na każdą kieszeń

Papierowe serwetki są tanią alternatywą dla specjalistycznych papierów do decoupage, a olbrzymia ich różnorodność powoduje, że prawdopodobieństwo, iż to właśnie wśród nich znajdziemy poszukiwany przez siebie motyw (zwłaszcza jeśli odbiega on od klasycznych różyczek czy ziółek) jest bardzo duże. Za wadę serwetek można uznać ich dużą delikatność i zdarzające się podczas klejenia przedarcia i naderwania. To jednak jest jak najbardziej do opanowania i wytrenowania – jak we wszystkim, ćwiczenia czynią mistrza

Jak kleić serwetki do decoupage?

Przede wszystkim należy do tego użyć odpowiedniego kleju. Ważna jest zwłaszcza jego gęstość (ze względu na wspomnianą delikatność serwetek) i jednolitość (aksamitność). Kleje zbyt gęste i mające tendencje do zasychania w grudki lub przyjmowania serowatej konsystencji nie będą się tu dobrze sprawdzały, a ponieważ dobry klej wcale nie musi kosztować majątku (buteleczkę 50 ml kupimy już za kilka złotych; z czystym sumieniem możemy polecić kleje Daily Art i Pentart), stosowanie do klejenia mąki, cukru, kurzego białka, czy rozwodnionego magica pozostawmy amatorom sportów ekstremalnych ;) Dla wielu osób podstawowym sposobem przyklejania serwetki polega na przyłożeniu jej na sucho do ozdabianej powierzchni i długimi pociągnięciami pędzla (o miękkim włosie) wsmarowywanie w nią kleju, połączone z jednoczesnym wygładzaniem. Metoda ta czasem sprawia mniejsze czy większe problemy (tym mniejsze im lepszego kleju użyjemy), generalnie jednak sprawdza się bardzo dobrze i po nabraniu odrobiny wprawy powinna być podstawową metodą przyklejania, zwłaszcza mniejszych motywów.

Klejenie serwetki na żelazko

Jeśli planujemy przykleić gdzieś całą serwetkę, warto wtedy rozważyć metodę na żelazko. Polega ona na tym, ze najpierw cieńką warstewką kleju pokrywamy całą ozdabianą powierzchnię i czekamy aż… wyschnie. Dopiero wtedy przykładamy serwetkę, na nią nakładamy jeszcze pergamin (taki do pieczenia) i nastawiając żelazko na najniższą możliwą temperaturę, delikatnie przeprasowujemy cały naklejany motyw, rozgrzewając nałożony wcześniej klej i wygładzając jednocześnie serwetkę.

Inne metody klejenia serwetek?

Wymienione wyżej metody wydają się naczęściej spotykane i najbardziej praktyczne (biorąc pod uwagę efekt i włożoną pracę), czasami można spotkać się również z klejeniem serwetki nie na sucho, a na położoną wcześniej warstwę kleju (problemem może tu być ewentualna konieczność przesunięcia motywu po rozpoczęciu klejenia) lub nawilżanie jej wcześniej wodą (z uwagi na delikatność serwetek mocno karkołomna). Obie metody mają jednak swoje zwolenniczki i obie są jak najbardziej możliwe do stosowania – wymagają jednak chyba szczególnie dużej wprawy.

Klejenie serwetek na przedmioty obłe lub owalne

Zdarza się, że powierzchnia, którą chcemy ozdobić jest obła lub owalna. Czy to będzie wielkanocne jajko, czy choinkowa bombka, a może tylko szkatułka w obływ wiekiem, przyklejenie motywu (zwłaszcza większego) do takiej powierzchni może nam się wydać bardzo trudne. Nie jest to jednak niemożliwe. W takim przypadku musimy taki motyw promieniście poprzedzierać (w miarę możliwości unikając rwania najważniejszych elementów graficznych), celem lepszego ułożenia na obłym kształcie. Może się również zdarzyć, że poprzedzierane fragmenty serwetki będą po takim zabiegu na siebie nachodzić - wtedy należy delikatnie poodrywać nadmiar pensetką. Należy to robić śmiało i zdecydowanymi ruchami, podobnie jak z laniem wody z kubka – jeśli lejemy bojaźliwie i asekuracyjnie na pewno nam się wtedy porozlewa, jeśli zdecydowanie nachylimy kubek, od razu uzyskując silniejszy strumień, wtedy jest szansa, że nic się nie uleje ;)

O czym na pewno należy pamiętać przy klejeniu serwetek?

Stosując w decoupage serwetki pamiętać należy o jednym – przyklejamy TYLKO i wyłącznie jedną warstwę. Dostępne w sklepach serwetki są trójwarstwowe, przy czym nadruk znajduje się tylko na jednej z tych warstw – wierzchniej. I tylko tą jedną warstwę przyklejamy!

Serwetki do decoupage – oferta sklepu Stonogi.pl

W niniejszym artykule zawarliśmy najistotniejsze informacje dotyczące wykorzystania klasycznych serwetek w technice decoupage. Aby zobaczyć pełną ofertę serwetek w naszym sklepie przejdź na stronę z serwetkami albo bezpośrednio do którejś z najważniejszych kategorii: