Świąteczne papiery do scrapbookingu – subiektywny przegląd nowości na Boże Narodzenie 2022

Posted By: Krzysztof Stobrawa In: Inspiracje On: Comment: 0 Hit: 831

Nowości świąteczne w scrapbookingu - Boże Narodzenie 2022

Wszelkie święta z natury swojej to czas bardzo mocno osadzony w tradycji, a Święta Bożego Narodzenia są wśród nich szczególnym przypadkiem, gdzie w zasadzie nie praktykuje się żadnych odstępstw. Choinka, pierniki, dwanaście potraw, pierwsza gwiazdka, wizyta Św. Mikołaja (lub któregoś z jego klonów) po prostu muszą być i basta. To bardzo konserwatywne podejście do Bożego Narodzenia, jak najbardziej dotyczy też świątecznych papierów do scrapbookingu – co roku dostajemy do rąk kolekcje bardzo do siebie podobne, utrzymane w podobnej kolorystyce i stylistyce. Mimo, że grudniowe Święta to wyjątkowy czas dla scraperek, gdy praca wre szczególnie intensywnie, a jej efektem są zwłaszcza gigantyczne iloście ręcznie robionych kartek, oprawy dla prezentów, mnóstwo świątecznych dekoracji, grudniowniki i kalendarze adwentowe, to jednak producenci papierów nie eksperymentują. Gros świątecznych papierów do scrapbookingu to przede wszystkim nieśmiertelne czerwienie i zielenie, a przeciskający się przez komin czerwony krasnal o słusznej tuszy to wręcz ucieleśnienie świątecznego stylu ;). Wśród najbardziej popularnych świątecznych motywów też nie jest łatwo o znalezienie czegoś oryginalnego. To oczywiście choinkowe gałązki w różnych wielkościach i konfiguracjach, to śnieżynki i poinsecje, różne wariacje na temat Św. Mikołaja, sanki, stosy prezentów, ciepłe koce i wszystko to, co powszechnie kojarzy się z Bożym Narodzeniem nawet pięciolatkom. Jedynym odstępstwem są nieliczne papiery w kolorach zimy - jasnych błękitach i szarościach, stanowiących tło dla równie pięknych, co odrealnionych, baśniowych pejzaży, nieco bardziej uduchowionych, błękitnych wersji Św. Mikołaja, czy też ośnieżonych polanek pełnych leśnych zwierzęt.

...

Do tej pory mało było scrapowych propozycji, które wychodziłyby poza te utarte schematy. Czy w tym roku będzie inaczej?

...

Co nowego przygotowali nam producenci papierów do scrapbookingu na Boże Narodzenie 2022? Zapraszamy na przegląd tegorocznych świątecznych propozycji dla scraperek. Przegląd subiektywny, czyli obejmujący wyłącznie te papiery, które możecie spotkać w naszym sklepie. Jeśli natraficie w Waszym scrapowaniu na inne papiery, które warto by włączyć do tego opracowania, koniecznie dajcie znać. Omawiając poszczególne kolekcje szczególnie skupiliśmy się na papierach, mniejszą uwagę poświęcając arkuszom lub bloczkom z elementami do wycinania.

...

Czerwień i zieleń - klasyczne papiery w świątecznym duecie kolorów

Nie da się ukryć, że wiekszość z nas zachowuje wierność świątecznej tradycji i przedkłada się to również na wybór świątecznych papierów do scrapbookingu. Klasyczne i tradycyjne motywy i kolory to może nieco mniejsza szansa wywołania efektu wow (chociażby dlatego, że przecież w tej czy podobnej stylistyce i konfiguracji to wszystko „już było”), ale za to niosą w sobie mniejsze ryzyko nieudanego eksperymentu (bo przecież w każdy eksperyment wbudowane jest ryzyko). Tymczasem w przypadku naszej świątecznej twórczości tworzymy rzeczy, którymi tak naprawdę nie my mamy się zachwycać, a mają to robić nasi przyjaciele lub członkowie rodziny. Niekoniecznie muszą oni doceniać odważne trendy w scrapbookingu (niektórzy z nich widzą rękodzieło raz w roku), co oznacza, że być może rzeczywiście bezpieczniej jest pozostać przy tradycji? Wydaje się, że tak właśnie myślą producenci papierów do scrapbookingu, nie jest więc zaskoczeniem, że spora część papierów zaprojektowanych na Boże Narodzenie 2022 zachowuje ten trend i pozostaje w typowej czerwono-zielonej kolorystyce. Wśród nich znajdziemy m.in. kolekcje Ciepłych i Spokojnych (Craft O’Clock), Magiczna Gwiazda (Paper Heaven), Art Journal Christmas 2 (UHK Gallery) czy Home for Holidays (Stamperia).

...

W tym zestawieniu najbardziej klasyczne wśród klasycznych pozostają kolekcje Craft O’Clocka i Paper Heaven, obie pełne świątecznych girland pełnych zimozielonych gałązek, kwiatów poinsecji i owoców jałowca oraz ostrokrzewu oraz klasycznych stron bazowych, na których z łatwością odkryjemy nasze ulubione paseczki, kratki. kropeczki, ornamenty i nuty. Są to więc kolekcje, które najbardziej spodobają się konserwatystkom, najbardziej bezpieczne, uniwersalne i nawiązujące do tradycyjnej wizji Świąt. Główna różnica między nimi polega na odmiennej barwie kolorów – o ile Ciepłych i Spokojnych to kolekcja, zgodnie ze swoją nazwą, w kolorach bardzo ciepłych, obok zieleni (oliwkowej) i czerwieni obejmująca także delikatny beż, o tyle Magiczna Gwiazda skąpi nam tego ciepła, głównie za sprawą wszechobecnej czystej bieli i całkowitej rezygnacji z beży i szarości.

Świąteczne nowości Paper Heaven i Craft O'Clock: Magiczna Gwiazda, Ciepłych i Spokojnych

Pozostając w gronie kolekcji tradycyjnie czerwono-zielonych, nieco wychodzą poza ten schemat dwie inne kolekcje: rustykalna Art Journal Christmas 2 od UHK Gallery oraz pełna pejzaży i dzikich zwierząt Home for Holidays od Stamperii.

Kolekcja UHK Gallery to łącznie pięć papierów, z czego trzy to wzory bardzo proste, w zasadzie bazowe, utrzymane w stylu shabby z przecierkami. O ciemnej czerwono-zielonej kolorystyce, mocno przełamanej ciepłym brązem, który wchodzi wręcz w złoto. Zamiast kwiatów i świątecznych gadżetów znajdziemy tu stare deseczki i zaledwie pojedyńczy papier z gałązkami ostrokrzewu,  co wymusza budowanie kompozycji poprzez wykorzystanie pozostałych dwóch arkuszy z elementami do wycinania oraz dwunastoma bardzo malowniczymi, świąteczno-zimowymi obrazkami.

Art Journal Christmas 2, Home for Holidays - świąteczne scrapowanie wg UHK Gallery i wg Stamperii

Home for Holidays Stamperii, o ile posiłkuje się tradycyjną czerwono-zieloną kolorystyką, to jednak czyni to bardzo skąpo. Kolekcja składa się aż z dziesięciu dwustronnych arkuszy (co jednak charakterystyczne dla Stamperii, większość z nich dostępna jest tylko w zestawie!), na których kolory te są tylko akcentem, podczas gdy większą powierzchnię zajmują ciepłe beże i brązy, zimowe, pełne błękit i bieli pejzaże i rustykalne deseczki. Znajdziemy tu mnóstwo dzikich leśnych zwierząt, gotowych do wykorzystania tagów, oczywiście elementy do wycinania, a nawet pięknie, misternie zdobione cyfry do kalendarza adwentowego. Wszystko to bardzo bogato okraszone detalami i różnycmi smaczkami. Jeśli znacie produkty Stamperii, to pewnie zgodzicie się z tezą, że w papiery te pozostają w typowej stylistyce stamperyjnej.

...

Niby klasycznie, ale… co się stało z czerwonym?

Również projektantki Lemoncraft’u wypracowały sobie ostatnio bardzo dobrze rozpoznawalny styl, który znajdziemy w ich najnowszej propozycji na Boże Narodzenie. Cozy Christmas to klasyczne lemoncraftowe delikatności, subtelnie rustykalne wzornictwo pełne desek, koronek i naturalnych materiałów (drewno, płótno, wełna), blade, ale dość ciepłe kolory, niby wpasowujące się w klasyczną kolorystykę Świąt, jednak zasadniczo z pominięciem czerwieni. Znajdziemy tu za to bardzo dużo jasnych odcieni brązu, świetnie zestawionych z dość bladymi zieleniami. Na sześciu dwustronnych papierach dominują świąteczne girlandy i stroiki z obowiązkową poinsecją i choinkami oraz zaskakujący arkusz z zimowym pejzażem, ośnieżonym domem i stadkiem saren. Dopełnieniem kolekcji jest oczywiście oddzielny bloczek z dodatkami do wycinania (jeśli brak czerwieni na papierach to dla Was wada, bloczek dodatków poprawi Wam humor).

Cozy Christmas - scrapowe Boże Narodzenie wg Lemoncraftu

...

A może… świąteczne kartki w kolorach zimy? Niebieskości w roli głównej.

Miłośniczkom  mroźnych zimowych pejzaży i malowania akwarelami z czystym sercem polecić możemy kolekcję Śnieżne Święta zaprojektowaną przez Karolinę Bukowską i wydaną przez Craft O’Clock. Kolekcje tworzy sześć bogatych w detale papierów, wśród których znajdziemy trzy widoki skutych lodem krajobrazów, przepiękne girlandy z bladobłękitnymi różami, obowiązkowe śnieżynki, przysypane śniegiem domy i choinki, blade tła kojarzące się z ciepłymi pledami w klasyczną kratkę, paski, stare zmurszałe deski i wełniane sploty swetrów lub kocy. Kolekcja utrzymana jest w brązowo-rudo-niebieskiej kolorystyce, z tym, że w zasadzie nie znajdziemy w niej jednego wspólnego odcienia niebieskiego. Na jednym z papierów będzie to blady błękit, gdzieś indziej warianty granatowego, a jeszcze na innych arkuszach odcienie zbliżone do turkusu.

Świąteczne papiery do scrapbookingu w niebieskiej kolorystyce

Cozy Winter Stamperii to bardzo nienachalnie świąteczne papiery, które spodobają się zwłaszcza fankom róż, nut, starych rękopisów i stylistyki vintage. Jak zawsze w przypadku Stamperii, kolekcję tworzy aż dziesięć, w większości jasnych arkuszy, w których zimową biel przybrudzono ciemniejszym beżem, przełamując ją gdzieniegdzie ślicznym błękitem, najczęściej sprowadzonym do koloru kwiatów i drobnych detali. Akcenty świąteczne to głównie pojawiające się od czasu do czasu choinki, pięknie zapakowane prezenty i sporadycznie pojawiące się gałązki ostrokrzewu i jemioły. Spora część papierów kolekcji nie posiada żadnych akcentów bożonarodzeniowych, stąd są one bardzo uniwersalne – wykonacie z nich piękny album zimowy, a nawet z powodzeniem wykorzystacie do wszystkich innych projektów opartych o stylistykę vintage.

...

Boże Narodzenie na różowo? W scrapbookingu to możliwe!

Jeśli ktoś uważa, że mroźną atmosferę Świąt najlepiej oddają papiery w zimnej palecie kolorów, za godną uwagi powinien uznać tegoroczną propozycję Mintay Papers - Merry Little Christmas. Kolorystyka tej kolekcji sprawia wrażenie, jakby początkowo wybraneym typowo świątecznym kolorom, kazano przez miesiąc przebywać  w wielkiej chłodni, w wyniku czego zielony pozostał co prawda zielonym, ale stał się lodowato zimny, blady i jaśniutki, z kolei czerwony zamienił się w… róż. W efekcie powstały papiery generalnie bardzo jasne i za sprawą licznych elementów dekoracyjnych bardzo wdzięczne do tworzenia kompozycji kartkowych. Znajdziemy wśród nich wszystko to, z czym kojarzyć się mogą Święta Bożego Narodzenia: śnieżynki, kwiaty poinsecji, pierniczki, bombki, choinki, prezenty i wiele innych. Gdyby papiery z tak dużą obecnością różu wydawały się komuś jeszcze zbyt mało oryginalne w kontekście Bożego Narodzenia, być może zaciekawienie wzbudzą nieczęste w scrapbookingu wstawki motoryzacyjne, w tym wypadku przedstawiające samochody przewożące na swoich dachach choinki. Papiery Mintaya posiadają dość prosto skonstruowane i bardzo uniwersalne tyły, typowe papiery bazowe.

Papiery świąteczne na różowo

Również różowe święta zamarzyły się w tym roku Stamperii, która wcieliła te pragnienia w życie za sprawą kolekcji Sweet Winter. W odróżnieniu jednak od papierów Mintay’a, tutaj pudrowym różowościom towarzyszy nie zimna i blada zieleń, a bardzo przyjemny błękit przechodzący w turkus, w jednym i drugim przypadku są to kolory pozostające w palecie kolorów pastelowych. Papiery Stamperii pozostają w nieco bajkowym klimacie retro i są totak naprawdę papiery zimowe, nie świąteczne: znajdziemy na nich m.in. romantyczną łyżwiarkę, zaprzężone w konie sanie mknące przez zimowy las, kolorowe kamieniczki, czy eleganckie wnętrze z choinką i zabytkowym fotelem. Całości dopełniają bardzo gęste od detali tła w stylu wiktoriańskich tapet, stare deski, nuty, czy dwa bazowe papiery z nieregularnie rozsianymi śnieżynkami. Tradycyjnie dla Stamperii znajdziemy również arkusze z tagami (klasycznymi i okrągłymi) i kartami 4x6” oraz 4x4”. Papiery te z łatwością zaadoptujemy do użycia w przygotowywanych na Święta projektach, jednak nie znajdziemy w nich typowo świątecznej stylistyki! Są więc nie tylko oryginalną alternatywą w stosunku do papierów w bardziej tradycyjnych kolorach, ale ciekawym wyborem również dla tych, którzy już dość mają wszechobecnej poinsecji, dzwoneczków, Św. Mikołajów i worów pełnych prezentów.

...

Nowości scrapowe na Święta - krótkie podsumowanie

Oczywiście, tak jak każda pliszka swój ogonek chwali, tak każdy producent będzie przekonywał o wyjątkowości swojej kolekcji. Nie nam oceniać, która kolekcja papierów jest najlepsza – większość z nich jest dość przewidywalna, niemniej jednak w każdej można dopatrzeć się cech, które wyróżniają ją na tle konkurencji. Dla Was, użytkowniczek i użytkowników papierów do scrapookingu wiąże się to z jednym – każdy znajdzie coś dla siebie.  Reasumując, wielkich zaskoczeń w tym roku nie będzie. Na pewno powinny być ukontentowani tradycjonaliści, być może trochę mniej te osoby, które wolą wychodzić poza udeptane ścieżki i oklepane schematy. Różowe kartki świąteczne i stronice albumów nie są być może jakiś szczególnie hardcore’owym ekscentryzmem, powinny jednak nieco zrekompensować  u niektórych tęsknotę do oryginalności. Dla scraperek uwielbiających pracować na bogato i mając do dyspozycji ogrom różnych materiałów, na pewno warte rozpatrzenia będą papiery Craft O’Clock ze specjalnymi bloczkami pełnymi dodatków do wycinania oraz Stamperii, której kolekcje pod względem różnych dodatków są nie do pobicia (inna sprawa, czy są one wszystkie dostępne w polskich sklepach). Przy kolekcjach Stamperii warto wspomnieć, że większość papierów tworzących zestaw nie jest dostępna w pojedynczych arkuszach. Podobnie rzecz ma się w przypadku Lemoncraftu – od jakiegoś czasu producent ten nie wydaje w ogóle pojedynczych papierów.

...

...

Producent i nazwa kolekcji Elementy kolekcji Krótki opis
Craft O'Clock / Ciepłych i Spokojnych
 • 6 dwustronnych papierów
 • zestaw 30x30
 • bloczek 15x15
 • bloczek 20x20
 • 2 różne zestawy dodatków do wycinania
 • zestaw dodatków do albumów/junk journala
 • zestaw etykiet
Bardzo bogata w dodatki kolekcja w klasycznym stylu, papiery z dużą ilością kwietnych girland w typowo świątecznym stylu (kwiaty poinsecji, gałązki jemioły i ostrokrzewu), m.in. na tle ornamentów i nut, z jednoznacznie świątecznymi tyłami m.in. w pledowe kratki i wąskie paseczki, okraszone drobnymi śnieżynkami, wszystko w bardzo ciepłej oliwkowo-czerwonej kolorystyce.
Craft O'Clock / Śnieżne Święta
 • 6 dwustronnych papierów
 • zestaw 30x30
 • bloczek 15x15
 • bloczek 20x20
 • 2 różne zestawy dodatków do wycinania
 • zestaw dodatków do albumów/junk journala
 • zestaw etykiet
I znów mamy tu do czynienia z kolekcją przebogatą w dodatki, w której rolę główną odgrywają trzy „malowane akwarelą” przepiękne zimowe pejzaże. W kontrze do nich znajdziemy dość klasyczne tła w kratkę, paski, nuty, deski i sploty wełny. Całość pięknie połączona przez Karolinę Bukowską i ubrana w bogatą paletę kolorów, od bladego błękitu, poprzez jasne brązy i beże, a skończywszy na rudościach, turkusach i granacie.
Papaer Heaven / Magiczna Gwiazda
 • 6 dwustronnych papierów
 • zestaw 30x30
 • bloczek 15x15
 • bloczek 15x15 flowers - z dodatkami
 • arkusz dodatków
Świąteczna klasyka w klasycznej, ale dość zimnej kolorystyce, w której dominujące tradycyjne ciemne odcienie czerwieni i zieleni, przełamane zostały jasnobeżowymi tłami w nuty czy ornamenty. Uwagę zwracają duże motywy roślinne z obowiązkową poinsecją (białą i czerwoną), jemiołą i ostrokrzewem w roli głównej.
UHK Gallery / Art Journal Christmas 2
 • 5 dwustronnych papierów
 • zestaw 30x30
 • arkusz dodatków
Kolekcja w bardzo ciepłej kolorystyce, w której obok tradycyjnych ciemnych czerwieni i zieleni dominuje przechodzący w złoto brąz. Do trzech bardzo prostych papierów bazowych w czerwieni, zieleni i brązie, dodano arkusz z elementami do wycinania oraz arkusz z dwunastoma zimowo-świątecznymi obrazkami. Na trzech tyłach znajdziemy też wąskie rustykalne deseczki, które idealnie wpasują się do kolorystyki i nadadzą fajny charakter pracom.
Mintay Papers / Merry Little Christmas
 • 6 dwustronnych papierów
 • arkusz dodatków
 • zestaw 30x30
 • bloczek 15x15
 • die-cutsy
 • naklejki tekturowe
Papiery, które spodobają się zwolennikom bardzo zimnych kolorów, z jednej strony bogate w rozmaite dekoracje świąteczne, z drugiej, posiadające proste i bardzo uniwersalne tyły. Połączenie tego bogactwa i prostoty daje kolekcję, którą bardzo wdzięcznie się tnie i tworzy kompozycje. Dominujące kolory: blada zieleń i róż, wyróżniają się na tle świątecznych propozycji konkurencji, jeśli więc szukasz czegoś oryginalniejszego, warto się nim przyjrzeć bliżej.
Lemoncraft / Cozy Christmas
 • zestaw 30x30
 • bloczek 15x15
 • bloczek 15x30 z dodatkami
Kolekcja w stylu typowym dla większości ostatnich lemoncraftowych propozycji, co oznacza, że w bardzo spokojną, neutralną i okraszoną licznymi imitacjami naturalnych materiałów (drewno, płótno, wełna, koronki) wplecione zostały typowo motywy świąteczne: choinki, bombki i poinsecje. Całość ubrano w ciepłą i przyjemną dla oka, brązowo-zieloną kolorystykę, całkowicie jednak rezygnując z czerwieni. Jeśli lubisz stonowane i niekrzykliwe kartki, będzie to kolekcja dla Ciebie.
Stamperia / Home for Holidays
 • 3 dwustronne arkusze
 • zestaw 30x30 częściowo z wzorami dostępnymi tylko w zestawie
 • zestaw 30x30 z tłami 30x30 z wzorami dostępnymi tylko w zestawie
 • bloczek 15x15 częściowo z wzorami dostępnymi tylko w zestawie
 • bloczek 20x20 częściowo z wzorami dostępnymi tylko w zestawie
 • bloczek 20x20 z tłami z wzorami dostępnymi tylko w zestawie
 • bloczek 15x30 z dodatkami
 • zestaw die-cutsów
 • zestaw kart
 • naklejki
 • tekturki
Kolekcja na bogato! Klasyczne czerwienie i zielenie, choć wszechobecne, są tu jednak tylko akcentem, wręcz smaczkiem, na niektórych papierach sprowadzając się do kilku czerwonych kwiatków, brzuszków gili i paru gałązek choinek. Na tle rustykalnych desek, nut i stronicy ze starej książki, najdziemy piękne zimowe pejzaże, pełne ośnieżonych dachów i leśnych zwierząt, arkusz z cyframi kalendarza adwentowego, arkusze tagów, kart 4x6”, a nawet arkusz pełen udekorowanych świątecznie starych drewnianych drzwi.
Stamperia / Cozy Winter
 • 3 dwustronne arkusze
 • zestaw 30x30 częściowo z wzorami dostępnymi tylko w zestawie
 • zestaw 30x30 z tłami 30x30 z wzorami dostępnymi tylko w zestawie
 • bloczek 15x15 częściowo z wzorami dostępnymi tylko w zestawie
 • bloczek 20x20 częściowo z wzorami dostępnymi tylko w zestawie
 • bloczek 20x20 z tłami z wzorami dostępnymi tylko w zestawie
 • bloczek 15x30 z dodatkami
 • zestaw die-cutsów
 • zestaw kart
 • naklejki
 • tekturki
Papiery w stylistyce vintage, przyjemnej biało-beżowej kolorystyce z niebieskimi akcentami i jedynie w pewnym stopniu jednoznacznie świąteczne. Znajdziemy wśród nich arkusze, które z powodzeniem będą mogły zostać użyte do innych niż świąteczne projektów. To świetna wiadomość, dla osób, które poza zrobieniem kilku kartek, nie miałyby możliwości wykorzystania całego bloczka. Znajdziemy tam bardzo uniwersalne i lubiane motywy nut i starego rękopisu, mnóstwo kwiatów (w tym róż), antyczny zegar, a także trochę choinek, eleganckich prezentów i rozpalonych kominków.
Stamperia / Sweet Winter
 • 3 dwustronne arkusze
 • zestaw 30x30 częściowo z wzorami dostępnymi tylko w zestawie
 • zestaw 30x30 z tłami 30x30 z wzorami dostępnymi tylko w zestawie
 • bloczek 15x15 częściowo z wzorami dostępnymi tylko w zestawie
 • bloczek 20x20 częściowo z wzorami dostępnymi tylko w zestawie
 • bloczek 20x20 z tłami z wzorami dostępnymi tylko w zestawie
 • bloczek 15x30 z dodatkami
 • zestaw die-cutsów
 • zestaw kart
 • naklejki
 • tekturki
Najbardziej oryginalna kolorystycznie kolekcja tego sezonu, przebogate w detale papiery, na których pięknym pastelowym turkusom towarzyszy klasyczny pudrowy róż. Co prawda nie są to papiery świąteczne w stricte tego słowa znaczniu, jednak dzięki pięknym zmrożonym krajobrazom, tłom w śnieżynki i jednoznacznie zimowej stylistyce, z łatwością pozwolą się wykorzystać również w projektach bożonarodzeniowych. Dla nas jest to zdecydowanie najbardziej oryginalna kolekcja tego sezonu.

Comments

Leave your comment

Produkt dodany do porównania